Fra NyhedsavisenÆgtepar på 70 og 77 år belånte alt, hvad de ejede og fik råd til kunstig befrugtning. En 70-årig indisk kvinde fik sit største ønske opfyldt, da hun fødte tvillinger og blev oven i købet indehaver af titlen som verdens ældste mor. Det skriver den britiske avis Daily Telegraph.
Kvinden har sammen med sin 77-årige mand har i mange år forgæves forsøgt at få en søn, da mænd er de eneste, der kan arve en ejendom i Indien. Parret fik ved hjælp af kunstig befrugtning indfriet deres ønske og mere til, da den indiske kvinde fødte både en dreng og en pige.
Familien belånte deres mark, solgte en bøffel og fik dermed sparet de 50.000 kroner sammen, som den kunstige befrugtning samt behandling kostede.
- Jeg har langt om længe fået, hvad jeg har ønsket livet igennem og kan nu dø lykkelig, siger den 77-årige ægtemand, Charan Sing Panwar til Daily Telegraph.
Paret har udover de nyfødte tvillinger to døtre i 30-års-alderen, som kan træde til, hvis helbredet svigter for det ældre par.
Læs mere her
Anmeld