Anonym skriver:
Hej alle sammen.
Jeg har lige lidt brug for jeres kloge svar her til formiddag..
Jeg tog en graviditetstest igår morges. Den var positiv. Jeg tog den fordi jeg var gået 4 dage over tid og havde haft adskillige symptomer som.. kvalme, opkastninger, træthed, humørsvingninger, ondt i brysterne og brystvorterne, en mærkelig følelse i maven.. så jeg havde en rimelig god fornemmelse af, at den her test ville blive positiv, hvilket den så også gjorde..
MEN.. her kommer det så.
Om aftenen, samme dag, som jeg havde fået positiv test, fik jeg min menstruation. Min første indskydelse var uimiddelbart: NEJ!!
men den kom. og den er der stadig her til formiddag.. det er svært at sige om den er kraftigere, svagere eller den samme.. normalt har jeg det kun i 2-3 dage, så regner med, at den går væk i morgen..
Mit spørgsmål lyder så;
Kan man godt være gravid og have sin menstruation?
Jeg har læst i flere timer på internettet, at det kan man sagtens..
men hvor normalt er det? og hvorfor sker det?
Hilsen den urolige.
Hejsa 
Hvordan og hvorledes med om det er normalt og hvorfor, ved jeg ikke rigtig noget om, men du kan lige få min historie :
Jeg var på p-piller, og i de 5 år jeg havde været på dem, kom min mens ALTID mandag morgen omkring kl 7.. Da den ikke var kommet tirsdag eftermiddag valgte jeg at tage en test.. Og den var bragende positiv med det samme. Jeg blev ked - chokket, for min kæreste og jeg havde kun været sammen i få måneder. Dette var den 10.marts, og jeg havde regnet mig frem til at jeg havde haft den sidste mens i feb.. Så jeg ville kun være max 6 uger henne.. Jeg kom til læge og vi snakkede om muligheden for abort osv, for jeg var i tvivl om hvorvidt jeg ville fuldføre graviditeten. Lægen undersøgte mig indvendigt og vurderede at jeg var 6 uger henne med termin 31/10... Dette var onsdag og jeg skulle melde tilbage mandagen efter om jeg ville beholde barnet eller ej.. Vi valgte så at beholde barnet, og jeg fik tid til nakkefoldsscanning d. 27/4 hvor jeg ville være 13+3.. da jm satte scanneren på, lignede hun et spørgsmålstegn i hovedet og jeg blev bekymret.. hun sagde at barnet var alt for stort til en NF... Det viste sig at jeg istedet var 17+4(tror jeg).. Det vil altså sige at jeg havde haft to mens'er(el. blødninger) i starten af min graviditet, og derfor havde jeg ikke fattet mistanke om at jeg kunne være gravid. Så jeg var 12 uger henne da jeg opdagede graviditeten..
Fødte en sund og rask og stor dreng 42+1 
Jeg har så siden læst rundt omkring at dette godt kan ske, hvis man er blevet gravid på p-piller.. Jeg synes da du skal prøve at kontakte din læge nu når du bløder..