jeg/vi har aldrig valgt navne der har relation til familien. tvært imod har jeg prøvet at undgå det. mine kusiner blev opkaldt efter deres mornor og farmor, men jeg har altid været bange for at nogen ville føle sig forbigået.
i min ex-es familie havde de et familie mellemnavn, som hele alle børnene havde fået, han ville gerne ha at vores søn(er) sku ha haft det, men da det samtidig var det kalde navn som min svigerfar brugte... så ku jeg simpelthen ikke magte at vores børn også sku hedde det. til gengæld fandt vi så andre navne vi ku enes om.
der findes ellers meget smukke navne, blot en enkelt generation tilbage, og jeg har stor respekt for dem der opkalder deres børn efter afdøde slægtninge eller venner...blot man sikre sig at man ikke mindes den afdøde hver gang men kalder sit barn til sig.
Lone90o
Anmeld