Jeg køber tit lige en lille ting til min mor.. sidst jeg var på vej derud var jeg lige et smut forbi fakta, hvor de lige havde mega fine lanterner på tilbud. Dem fik hun lige et sæt af..
De er ski guld værd de mormødre 
Jeg køber ikke så tit ting.
Men f.eks. i søndags, der kørte jeg pigerne hjem til min mor (efter aftale), så hun kunne hygge sammen med dem (for mig var det pasning, for dem var det hygge, er jeg sikker på), mens jeg tog hjem til en veninde og snakkede alvor med hende, da hun er lidt langt nede for tiden, og havde brug for én at vende tingene med (og mine børn behøver jo ikke at mærke den tunge vemodige stemning, så jeg ville helst være der for hende uden at skulle være mor samtidig).
Da jeg kom tilbage til pigerne og deres mormor, var der tænkt på aftensmad til os (som altid) inden vi skulle hjem igen. Så dejligt!
Og så fik vi lige en posefuld med lidt madvarer og lidt nyt tøj til pigerne med os hjem....og lidt rester fra aftensmaden også, hehe.
Min mor fik en blomst og et stort kram som tak.
Og selvfølgelig nogle hyggelige timer alene med sine børnebørn

Anmeld