En families forviklinger... :o/ Hvad tænker du?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

204 visninger
0 svar
0 synes godt om
12. oktober 2010

Anonym trådstarter

Uha det kan ikke tælles på 10 hænder alle de gange jeg har tænkt på at lave dette indlæg.  Har brug for at vide hvad andre tænker, mener om det jeg nu vil fortælle om. Hvordan ville du have reageret, tænkt følt osv?

Det bliver langt...

Jeg møder min mand for 4 år siden, vi flytter hurtigt sammen og køber hus efter et år. Min svigermor er fra starten ikke voldsomt imponeret af mig, da hun mener at min mand skulle være blevet hos sin ex. (de gik fra hinanden ½ år inden jeg mødte ham) Dette har min svigermor sagt mens jeg hørte det.

Efterhånden vender bøtten og svigermor bliver nærmest slesk overfor mig, ringer i tide og utide og vil have mig med på cafe, ud at handle, over til kaffe osv "for det plejede hun jo at gøre med sin tidligere svigerdatter." Jeg har ikke lyst til at rende hos min svigermor på den måde, da jeg føler jeg ikke helt kan stole på hendes intentioner og får derfor som regel sagt fra til hendes invitationer eller tager min mand med så jeg ikke er alene med hende.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.