Det hele startede med, at en pædagog i går fortæller mig at en barn på stuen har fødselsdag i dag og de er inviteret hjem til barnet for at holde fødselsdag.
Jeg får at vide, at de har afgjort at tage 6 børn med (vuggestuealderen) og mit barn er et af dem der skal med.
Jeg bliver jublende glad på mit barns vegne og vi taler meget om, at han skal hjem til det andet barn hvor de skal spise lækre boller og synge fødselsdagssang.
Man ser helst at forældrene afleverer børnene kl 9 om morgenen hver morgen og i morges pis regnede det og vi var der derfor først 9:10 hvor de udvalgte børn stod ude i gangen og var ved, at få tøj på. Jeg tror jo mit barn skal med og står lidt i venteposition med ham i hånden og vælger derfor ikke, at tage overtøjet af ham.
Så fortæller de mig søreme, at han ikke skal med alligevel. Ja jeg var der jo ikke kl 9 og derfor havde de ændret deres planer omkring hvem der skulle med og hvem der ikke skulle med.
Jeg blev rigtig ked af det og skuffet - jeg sagde at jeg selvfølgelig ville komme når jeg havde fået at vide, at han skulle til fødselsdagsfest og jeg ærgrede mig gul og grøn over at jeg ikke liiiiiiige havde fået ringet og fortalt, at vi var forsinkede de skide 10 minutter.
Jeg kan selvfølgelig godt se det fra deres side mht. planlægning osv men jeg synes den er liiiige i overkanten - come on, 10 minutter? 
Kæft hvor er jeg ærgter mig over, at jeg ikke handlede anderledes i morges .... 
Anmeld