vores den ældste søn tog sit første skridt i vuggestuen, -og så tog vi ham ud 
Ej, det var ikke derfor vi tog ham ud, det var fordi det var ganske skrækkeligt for ham at være der. Men jeg kan godt huske at jeg blev lidt lang i hovedet da jeg hentede ham og de fortalte at nu havde han taget sit første skridt. Det skulle JEG have set!!! så snakkede vi lidt om det, og lederen sagde, at sådan var det jo bare nu om dage, når børnene var så mange timer i institution og alle de timer hvor de er vågne og friske.
Nu har vi tre børn, og de har gået hjemme indtil de blev 3½år før de startede i børnehave, og det har været fedt at være med til det hele, og kunne påvirke dem i den retning som VI synes de skulle påvirkes, og ikke nogle pædagoger der sætter dagsordene for hvad de skal lære, hvordan man taler til hinaden, omgåes andre osv.
Men hele vores samfund består jo næsten udelukkende at børn der er vokset op i institution, så selvfølgelig kan din lille guldklump også sagtens klare det, på samme måde som alle de andre.
Anmeld