Overtøj lige nu?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

378 visninger
2 svar
0 synes godt om
16. september 2010

MariaJ

Jeg er på vej til Danmark med Johanna i morgen på ti dages familiebesøg, og skal til at finde ud af hvad vi skal have med. Her er det næsten vinter, så vi har fuld gang i vintergarderoben, men hvad har små danske babyer på ud lige for tiden.

Vinter- eller sommerdyne i voksiposen? (vi har vinterdynen i nu, så det er nemmest ikke at skulle skifte den, men bliver det for varmt?)

Hvor meget overtøj bruger I til jeres, når de sover i voksipose i barnevognen? og hvis de er i slynge/bæresele? (Skal vi have hue/vanter med til Johanna?, vindjakke/fleecedragt/ekstra trøjer under?)  

Maria

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

16. september 2010

klmf

På de lunere dage kommer Oliver ud og sove uden ekstra trøje, men med en tynd bomuldshjelm, godt puttet under dynen. På de koldere dage får han sin uld-sweater og bomuldshjelm på. Tror han er en varm dreng. Voksien er vi ikke begyndt med endnu, så bliver han kogt

Anmeld

16. september 2010

grube1984

Nu ved jeg egentligt ikke hvordan han blir lagt hen og sove i barnevognen i dagplejen... Hmm..
Men herhjemme sover han på de lidt lune dage i sit tøj og så med dynen puttet godt omkring.. og de lidt køligere får han lige en trøje på.. Tror vi nok snart skal ha fundet en hue frem..
Når han bare går rundt udenfor og leger, så har han en overgangsjakke på.. Men tror at vi snart finder vinterjakken frem, for sys det er lidt koldt om morgenen her..

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.