Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
(Ja, I kender vel legen :-) Kom med jeres guldkorn, piger!
Inspireret af denne morgen, kan jeg begynde:
"Man ved, man er mor, når ens baby-girl vækker en søndag morgen kl. 05:59, og man glad tænker: Hvor lækkert, hun har sovet længe i dag.."
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
aarhusmor skriver: Man ved man er mor når ens sønnemand, glædesstrålende kommer ind og spørger om man vil prøve noget af hans sorte solcreme. Han er spurgt ind i sort akrylmaling og så går man ud på badeværelset, og der er det hele også smurt ind. Det skete igår!
Man ved man er mor når ens sønnemand, glædesstrålende kommer ind og spørger om man vil prøve noget af hans sorte solcreme. Han er spurgt ind i sort akrylmaling og så går man ud på badeværelset, og der er det hele også smurt ind. Det skete igår!
Men jeg vil vædde med, at UV-faktoren er høj! Ha ha!
(Og hold da op et svineri! Det kan ikk have været nemt at fjerne igen!)
he he, sikke en dejlig tråd.
her vågnede Rasmus også først omkring kl 6, og lugtede for en gang skyld ikke af bæ, så jeg smiler og tænker "neyyy en dejlig start"
så ja, "man ved man er mor når lugten af kaffe er blevet ersattet af lugten af prut"
SeptemberBaby skriver: Men jeg vil vædde med, at UV-faktoren er høj! Ha ha! (Og hold da op et svineri! Det kan ikk have været nemt at fjerne igen!)
nutche skriver: he he, sikke en dejlig tråd. her vågnede Rasmus også først omkring kl 6, og lugtede for en gang skyld ikke af bæ, så jeg smiler og tænker "neyyy en dejlig start" så ja, "man ved man er mor når lugten af kaffe er blevet ersattet af lugten af prut"
Ja, synes simpelthen, det er morsomt at tænke på, at ens fortidige jeg ville ha' troet, det var løgn, hvad man i dag sætter pris på!
Prøv lige at fortæl "mig i version 20 år", at jeg en dag ville synes, at kl. 6 er et rimeligt tidspunkt at stå op på en søndag morgen!
SeptemberBaby skriver: Ja, synes simpelthen, det er morsomt at tænke på, at ens fortidige jeg ville ha' troet, det var løgn, hvad man i dag sætter pris på! Prøv lige at fortæl "mig i version 20 år", at jeg en dag ville synes, at kl. 6 er et rimeligt tidspunkt at stå op på en søndag morgen!
he he, ja her var vi ellers begyndt at ku putte under dynen til kl 9 fordi børnene var "så store"
men da vi valgte at få en lille efternøler...blev kl 6 pludselig et helt okay tidspunkt at stå op på
til hverdag vågner han nemlig mellem 5-5,20 hvor vi står op
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128