Jeg har læst forskellige steder, at mænds sæd kan være meget forskellig i mængde og indhold af aktive sædceller ved udløsning, alt efter om han er stresset, tit får udløsning osv.
Når man virkelig ønsker sig at blive gravid og arbejder intenst på det, kunne man godt forestille sig, at manden måske netop er under pres og ikke leverer så meget. Det var ihf tilfældet hos os. Vi opdagede, at der ikke var ret mange mL sæd fra min kæreste. Derfor prøvede vi med at sprøjte sæden op i stedet, så vi var sikre på, at de små ivrige sædceller kom så tæt på "indgangen" som muligt, bare for at hjælpe dem 
Om det så er det, der har gjort, at jeg blev gravid med det samme, ved jeg selvfølgelig ikke, men vi havde prøvet nogle cyklusser på naturlig måde indtil, og da var jeg ikke blevet gravid.
Anmeld