Dyrlæge - Skal jeg brokke mig?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

312 visninger
1 svar
0 synes godt om
26. juni 2010

Alexis - i den virtuelle verden!

Sagen er den, at min kæreste var med vores hund til dyrlæge i sidste uge. Han havde høj feber, var svag og havde pludselig tabt sig et par kg. Han havde i ugen op til haft lidt sår i huden v. nakken og bagerst over halen. Min kæreste fik ham tjekket fra top til tå, men lægen kunne ikke finde noget spicifikt på vores hund. Han fik så 3 indsprøjtninger og noget antibiotika til 5 dage.

Jeg undrede mig over, at han ikke sagde noget til det med hans sår, men vi regnede med, at det så blot var nogle skræmmer fra buske eller lign. Dagene efter, mens han har været på medicin, er hans sår blevet værre og har spredt sig.

Nu skal vi så til dyrlægen igen, og jeg har egentlig lyst til at sige til dem, at jeg ikke vil betale for den ekstra behandling, når de overså det med huden sidst. Så vil jeg næsten hellere ligge pengene hos en anden dyrlæge.Vi lagde sgu 1150 kr, for så at se ham få et større udbrud!

Er jeg helt galt på den eller hvad?

Hilsen en noget irreteret Alexis... altså på dyrlægen

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

26. juni 2010

Nemesis

altså med mindre din kæreste direkte har spurgt ind til de sår, så kan det jo også have været buske han har siddet fast i.

Men med de placeringer sårerne har tænker jeg på om i har givet ham en loppejur med frontline eller andet der kommer i nakken/bagdelen ved halen og han måske har en allergisk reaktion på det?!

Er det en stafylikok infektion så kan det virkelig være noget forfærdeligt nogen som kan komme igen og igen og som kan være næsten umuligt at få udryddet.

Ang. dyrlægen. Hvis du ikke synes dyrlægen er god nok så gå til en anden.

:-) Sisse

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.