Marcus har pt. 9 tænder hvilket jo ikke er ret meget for en dreng på 22 mdr. Hver gange der kommer nye tænder frem, har vi noget af en kamp for han får så ondt og bliver bare så ked af det. Igår var han lidt pylret hele dagen og her til morgen fortsatte det. Martin var desværer nød til at tage på arbejde og det satte gang i en lavine herhjemme. Marcus begyndte at skrige og skrige og jeg kunne bare ikke få ham til at falde til ro igen

Pludselig ligger jeg mærke til at han propper hele hånden ind i munden hvilket er et klart tegn på at der er tænder på vej. Jeg giver ham derfor en panodil, og sætter mig ind i sofaen med ham puttende til kroppen, mens han fortsætter med at græde. For at det ikke skal være løgn begynder Ida så også at græde og med Marcus godt placeret på skødet kan jeg ikke tage hende op. Så Ida bliver lagt på ammepuden ved siden af Marcus og jeg, og så sidder jeg og trøster Marcus samtidig med at jeg vipper ammepuden op og ned. Efter et par minutter stopper Marcus med at græde og lidt efter sover begge børn.

Nu håber jeg bare Marcus har det bedre når han vågner.
Martin skal med sit fima til messe i bella centeret i næste uge hvor de har en stand inde, og da der kommer en masse af deres kunder fra udlandet kommer vi ikke til at se meget til ham de næste par dage. Så jeg håber virkeligt at det er hurtigt overstået med de tænder for ellers kan det hurtigt blive nogle lange dage. Både farmor og mormor har dog tilbudt og komme og hjælp til hvis han fortsætter hvilket jeg sætter stor pris på.
Anmeld