Hola chicas
Er der andre herinde der har "døve" børn? Vores ældste søn på 6 hører nærmest konsekvent ikke, hvad vi siger til ham, og hvis han hører det svarer han ikke, lidt provokerende. Nogen gange svarer han, men beskeden trænger vist alligevel ikke rigtig igennem, og han fortsætter fx. lige præcis med det, vi lige har bedt ham stoppe med.
En klassisk situation kan være at han sidder og generer sin lillebror ved bordet gentagne gange. Til sidst er vi nødt til at flytte ham lidt væk, så lillebror også kan få madro.
Hvad gør I andre?
Det kan også være mange andre situationer hvor han bare generelt er provokerende. Selvfølgelig skal børn have deres egen vilje og selvfølgelig skal de høres, men nogen gange er der nærmest kun plads til ham. Hvordan mon vi får lært ham det? Nogen gode ideer? Måske vokser han bare pludselig fra det? Det ærgerlige er at der tit når at blive dårlig stemning, og det er især synd for ham selv. En gang imellem er vi nogle bødler der siger, at så kan han ikke se børnetime i dag, fordi han bliver ved med dit og dat selvom vi har bedt ham lade være mange gange :( Så hjælper det et par dage... lige indtil han har glemt det hele igen.
(H) fra Tina
Anmeld