KatrineR skriver:
Hvad er forskellen??
Har set en masse klip på youtube og der bliver snakket om at lave fondant om til gumpaste, men hvordan gør man?
Hvad gør gumpaste bedre end fondant (har kun arbejdet med fondant og mmf)
Og har det noget at gøre med at gumpaste er nemmere at modellere med end fondant?
Har selv tænkt det samme. Hér er dog en lille forklaring:
Sugarpaste og fondant er to navne for samme masse, nemlig den sukkermasse eller sukkerdej man kan overtrække kager med. Der findes mange forskellige mærker og mange forskellige opskrifter på både det ene og det andet. De er alle fremstillet af æggehvider, glukose og flormelis, enkelte indeholder andre hjælpestoffer som gelatine, tylose(CMC), farve, majsstivelse mm. I England kaldes det mest for sugarpaste, mens det i USA kaldes for rolled fondant.
Fondant kan imidlertid også dække over en flydende sukkermasse til f.eks. at overtrække kager med eller bruge som fyld i bolcher og chokolade.
Flowerpaste er en sukkermasse, som egner sig godt til at fremstille sukkerblomster af. Det er meget fleksibelt at arbejde med og tørrer hurtigt. Det går dog nemt i stykker når det er tørt, så sukkerblomsterne skal håndteres varsomt. En simpel måde at fremstille flowerpaste på er at blande ekstra tylose og lidt fedt i sugarpaste. Man kan også fremstille den selv vha. æggehvide, glukose, flormelis og traganth gummi. Når det er tørt er det ikke så behageligt at spise.
Modelling paste og gumpaste er igen to sider af samme sag. De dækker over en sukkermasse, som egner sig godt til at fremstille lidt grovere blomster, figurer og andet pynt af. Den nemmeste gumpaste laves af sugarpaste tilsat ekstra tylose eller traganth gummi. Det sikrer at figurer mm. tørrer hutigere og hårdere op og ikke så nemt falder sammen under tørring. Hvis massen ikke er gennemtør, men blot tør på overfladen kan den stadig spises - især børn elsker at kunne sætte tænderne i f.eks. en drage, en bil eller andet sukkerpynt.
Anmeld