Nogle af jer kan måske huske at jeg skrev den anden dag at vi skulle til børnelæge med William (27 dage) i mandags, da vores egen læge mistænkte ham for at være født med en lille endetarmsforsnævring, som betyder at det er svært og smertefuldt for ham at komme af med luft og afføring.
Børnelægen kunne så bekræfte mistanken, og hans tarm skal udvides. Det foregår ved at vi har får en matalstav med hjem (lidt tykkere end en kuglepen), som skal føres ind i endetarmen to gange dagligt i fem minutter. Jeg frygtede, at det ville gøre ondt på ham, men tværtimod faktisk. Han slapper helt af og så skal jeg ellers lige love for at han prutter og sk*** af hjertens lyst (pardon my french
). Om 14 dage skal vi så til børnelægen igen, og hun tjekker han, og så får vi en metalpind der er lidt tykkere. PÅ den måde skulle hans tarm blive udvidet, så han kan blive sine mavekneb kvit.
Kh Trine
Vedhæftede fotos (klik for at se i fuld størrelse)
Anmeld