Hej
jeg har en soen paa halv andet aar nu og han er virkelig begyndt at proeve mig af. jeg foeler kun det er mig han goer det med.
Min mand og jer er ogsaa lige flyttet ind hos hans foraeldre da vi skal til at total renovere vores hus og det virker som om at han hoere efter hvad de siger men mig goer han lige hvad der passer ham. Jeg proever forskellige metoder for at faa ham til at forstaa at naar jeg siger nej mener jeg nej men han er ligeglad. Det er jo lige til at skrige over. jeg proerver den positive mor som giver ros naar han goer det rigtige, jeg tager ham vaek fra det han ikke maa (selv om det ikke altid er muligt), kigger ham lige i ansigtet og siger haardt nej, proever at snakke fornuft og saa den sidste naar jeg ikke kan mere....raabe hoejt eller tage ham haardt i armen.
Er der nogen der har gode raad? Jeg er ogsaa fem mdr gravid saa min taalmodighed raekker ikke langt i oejeblikket og naar den nye kommer blir overskudet jo nok mindre det foerste stykke tid.
Hjaelp!!
Anmeld