Min kæreste fik som 26 årig konstateret årebrok og jeg ved ikke hvad det er.. jeg har søgt på nettet for at finde ud af noget men der står så godt som ingen ting ud over at det kan føre til nedsat fertilitet
Har spurgt min kæreste om det og lægen havde den gang sagt at det ikke betød noget. Det er en udposning i pungen og det kan til tider gøre lidt ondt ved fx. træning og nogen gange sex og det er kun engang imellem???
Mere ved jeg ikke om det og det er jo ikke meget.. vi mødte først hinanden da han var 31 og dengang han fik det at vide tænkte han ikke over det da han ikke var på et sted i sit liv hvor han tænkte på børn. og fandt ud af det før vi gik igang med projekt baby da han fik meget ondt mens vi havde sex og vi måtte så stoppe.
Han vil gerne have et barn ligeså meget som mig og blive tjekket om der skulle være noget galt.. men tror han er bange for svaret for han holder alligevel tilbage med at gå til lægen.. plus det er han meget presset på jobbet litge nu og jeg kan godt forstå hvis der ikke er plads til mere... så vi har prøvet og prøvet men uden held... men jeg vil heller ikke være egoistisk og presse ham til noget hvis han har det svært med jobbet i forvejen.
Så mit spørsmål er om der er nogen her inde der har erfaringer med eller ved noget om årebrok???
Anmeld