I Mathias institution, må de have legetøj med hver dag, og endda låne institutionens legetøj med hjem. Det skal bare afleveres tilbage dagen efter.
Ungerne behøver ikke dele deres legetøj, men hvis de ikke selv bruger det og andre vil, må de gerne lægge det i deres rum, så det ikke er i brug. Det er deres eget ansvar at holde styr på det, og personalet holder ikke øje med det.
Det fungerer vildt godt synes jeg. Det er rigtigt fint, at de kan have deres legetøj for sig selv uden at dele. Nogle børn bruger det jo som en slags tryghed hjemmefra, og så er det fint, at bare fordi de ikke gider sidde med bamsen, betyder det ikke, at alle andre skal lege med den. Eneste minus er, at man lige skal bruge 15 min på at lede alle legetøjskasse igennem efter den elskede politibil engang imellem
Anmeld