Kære Kirstine.
Jeg er udd. idrætslærer og har hele min barndom fyldt med erfaring med gym.opv. Faktisk går jeg på et damehold gym+ballstik, som skal have opvisning i foråret, og det er fra den kant, jeg vil give dig mit råd.
I skal vise dét, I har lavet gennem sæsonen. Opvisningen er både for de håbefulde og stolte forældre - og for dé, der evt. har en drøm om at sende deres meget unge poder i foreningslivet, når de bliver gamle nok. Altså skal du også tænke i hvervebaner.
Du har garanteret fået udstukket en tidsramme for, hvor længe jeres indslag må vare. Sæt dig til at sammensætte en musikramme, og brug den i undervisningen, mens du laver mere og mere af det samme, der virker med ungerne. De husker musikken, og det vil hjælpe dem til opvisningen - uanset om dét I laver er af yndig/rytmisk karakter - eller tumlen med redskaber/direkte springgymnastik.
- Helle, der kan få helt sommerfugle i maven over tanken om en opvisning med eget børnehold - på den fede måde. Ønsker dig/jer god fornøjelse!
Anmeld