ct skriver:
Hej alle dejlige tøser.
Jeg ville høre, om nogen af jer har erfaring inden for ridning under graviditeten? Jeg har tidligere redet meget, og haft min egen hest i 5 år. Den eneste risiko er vel kun, hvis man styrter af?
Eller er der flere farefaktorer, som jeg skal være opmærksom på?
Til jer, som selv har reddet: Hvad gjorde I under graviditeten??
Knus, Camilla 
vil gerne lige siges at du sagtens kan ride mens du er gravid!! min jordmoder sys det var helt okay så længe jeg ikk fik plukveer og at jeg lyttede til min krop når den sagde det mindste fra,,
jeg red til 7½ månede..så var det bestemt ikk ansvarligt mere syntes jeg,, men det kommer jo også an på hvorn din hest er..
jeg har ikk redet min unghest siden 4-5måned netop fordi han er ung og har et vældigt temperament..
mens den store jeg har har så godt et temperament at jeg først stoppede for 2 uger siden,,
men du ska så tænke på at det ikke er godt at trave for meget og det bedste er at lave evt letridning..
og stoppe når du får den mindste snert a ubehag i din mave,,
jeg har den sidste 1½ måned a min ridning næsten kun skridtet og så skåret ned på antal a dage med ridning,, du kan jo gå en eur eller longere i stedet
men tænk først og fremmest på om der er stor chance for a få en tur i jorden a din hest.. for så ville jeg ikk gøre det
knus natascha 34+5
Anmeld