Tror godt vi alle kan blive enige om at det er skønt at være gravid! Men nøj hvor kan det også være nervepirrende, og hvor er tiden lang. Heldigvis er der hele tiden milepæle der gør ventetiden lidt lettere. Min næste milepæl er 1. besøg hos jordemoderen den 12/1 og derefter MD scanning 29/1. Fra NF scanning til jordemoderbesøg er der altså over en måned, hvilket jeg synes er lang tid, når man er gravid for første gang og har sååå mange spørgsmål.
Vil jo bare så gerne have sikkerhed for at alt er som det skal være. Var ved lægen i mandags da jeg havde mistanke om en bærebetændelse (har haft en del plukveer). Og ganske rigtigt, så nu er jeg på penicillin for anden gang under min graviditet. Oven i hatten har jeg reddet mig en strid forkølelse, så holder sengen i denne uge, og måske netop derfor føles ventetiden ekstra lang.
Til gengæld føles det endelig som at der er liv derinde. Har haft bobler on & off, men kan ligeså godt være tarmene. Nu føles det anderledes på den gode måde, som at noget møffer runder derinde. Jeg holder fast i den gode følelse og regner med at alt er som det skal være.
Kunne godt tænke mig at høre om I andre gravide kan undgå at bekymre jer unødigt mellem undersøgelserne?
Anmeld