Hejsa,
Min holdning er at fortrydelsespillen er et super godt "redskab" hvis alt andet fejler.
Hvis man har beskyttet sig med kondom, men at det springer, eller at man en enelt gang eller to dummer sig og gør det uden noget om det så er julefrokost tid eller ej, det er mig ligemeget
Synes det er fantastisk, at man inden man er blevet gravid kan sikre sig imod at man ikke bliver det, heller denne pille end abort.
Men jeg mener absolut ikke det er ok at bruge det som "generel" præventio, og der er sikkert nogle der udnytter at denne pille findes( de glemmer bare at den jo ikke beskytter mod sygdomme)
Jeg har selv taget en pille to gange, en da jeg var knap så gammel, og et kondom sprang, og en gang sammen med en eks, vi havde lige slået op og var så sammen en dag vi mødtes i byen og brugte ikke noget.
Synes også der ligger et ansvar ved lægen, at hvis en pige henvender sig om og om igen, så skal der "gøres noget", hvis dette er muligt.
Christina
Anmeld