Jeg er den stolte faster til tvillinger, en dreng og en pige, på 3 år. Vi har mellem os forældre en aftale om at give for max 150 kr per barn. Jeg synes det er så svært at finde en god gave til 150 kr. Jeg var så på udkig efter gaver til dem, og fandt en KÆMPE æske zoo-lego, 2-5 år, sat ned fra 450 til 300 kr.
Jeg kunne simpelthen ikke lade være med at købe den, og så håbe de kan dele/skiftes med at lege med det... Altså, for 150 kr. der kan man bare ikke få noget lego, og det her er altså verdens største kasse med lego, dyr, mennesker, biler osv. Der er to af alle dyrene, osv.
Men nu er jeg bagefter blevet lidt bange for om det mon er en dårlig ide? Altså jeg ved de får SÅ mange gaver. Sidste år fik de kun åbnet halvdelen juleaften, og fik så den sidste halvdel juledag, så det er ikke sådan at de ikke får hver deres også. Jeg synes bare at æsken var så lækker, og en rigtig GOD gave, som de kunne ordentlig lege med, istedet for "en lille lego mand med en trillebør - slut".
Hvad siger i der har tvillinger??
Anmeld