ivfmarie skriver:
Hvis en hund kender sin plads i familiens hieraki, så er der yderst sjældent problemer med babyer/børn (medmindre børnene ligefrem driller hunden). Men jeg kan være lidt i tvivl om, hvorvidt jeres Nova er helt sikker på sin plads i jeres familie, siden den bliver jaloux og forsøger at gå imellem jer når I rører ved hinanden.
Mange synes at det er vældig sjovt og sødt når hunden sådan vil"lege" med når mor og far (eller andre i familien) er intime eller vil pøle eller andet fysisk. Men det er altså et udtryk på usikkerhed fra hundens side.
Er Nova en hund der fx sover i jeres seng, får af jeres mad ved middagsbordet, ligger i sofaen (og vil bestemme hvem der må sidde i sofaen), gør voldsomt af andre hunde, tygger i ting eller tisser når den er alene hjemme, så kunne det godt tyde på at den ikke føler sig sikker på sin plads.
Misforstå mig nu ikke - jeg prøver ikke at sige at det går galt når der kommer en bebs, men lov mig lige at tænk lidt over det...
Marie
Tak for svaret.
Nova ligger i vores seng, og det bliver den ved med, jeg vil til gengæld ikke have min baby i min seng, der bliver andre muligheder for baby.
Nova får altid sin mad i sin skål, det kan godt være at hun er min lille nuttede baby, meeeen hun er en hund.
Nova ligger i sofaen, men har på ingen måde råderet over hvem der ellers skal sidde i den. Nova bliver ved med at ligge i sofaen.
Nova gør ALDRIG, det er sket nogele meget sjældne gange, hvis den er blevet forskrækket eller lignenen, men hun gør aldrig af andre hunde eller mennesker.
Hun tisser ikke der hjemme. NEJ, NIX, ALDRIG. Men hvis hun gjorde, kan der da ikke kun være tale om usikkerhed hos hunden, men også for lidt gåtur fra ejeren.
Jeg er glad for dit svar, og synes du har kommet med nogle gode ting, men tror jeg vil holde mig til den atikkel qp sendte.