Spar penge på mærketøjet til de små

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

623 visninger
3 svar
0 synes godt om
4. november 2009

qp

- Ja som overskriften lyder kan du få mærketøj til børnene til billigere penge ved, at bestille det online via forskellige engelske hjemmesider.

Det viser sig, at danske børnedesigns er førende i UK - de laver ikke så meget børnetøj selv der overe.

Eks. har jeg købt en del "ej sikke lej" tøj fra Uk da jeg har kunne spare 60-80 kr pr del på trods af, at jeg også har skulle betale fragten til Danmark.

Det du skal gøre er, at google det tøjmærke du er interesseret i og skrive UK bagefter - så kommer der en masse sites frem. Nogle steder er fragten dyr idet de benytter tracking/ forsikret forsendelse, men andre steder gør de det ikke - dem bruger jeg som regel da jeg kun har haft gode erfaringer med dette.

Ebay UK (fungerer som QXL) har også nogle gange molo, Katvig osv bluser og heldragter til billige penge, dvs omkring 120 kr - det meste af det er helt nyt med mærker i. Du søger bare på varemærket hvorefter resultatet af deres vareliste fremkommer.

For at finde ud af hvor meget varen koster i danske kroner kan du benytte  www.valutakurser.dk   - Du skriver prisen i engelske pund hvorefter den omregner det til danske kroner. 

Der findes mange sites men her er en jeg har brugt meget: http://www.thehedgepig.co.uk/  -  af en eller anden årsag kommer der mest udvalg af de forskellige varer frem når man går ind under "brands".

http://www.ebay.co.uk/

Hvis andre har nogle gode sites så skriv endelig i tråden....

Pakker fra England er toldfri!!

Kh qp

 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

4. november 2009

LISBETH:-)

Det er også billigere at købe tøjet i svenske netbutikker.

Lisbeth

Anmeld

4. november 2009

qp

lisbeth2910 skriver:

Det er også billigere at købe tøjet i svenske netbutikker.

Lisbeth



Ja... og blækpartoner til printeren (sparede 50%) hehe

Jeg har ofte søgt på de svenske sites men har aldrig fundet noget hvor der har været en væsentlig prisforskel.

Har du nogle gode links?

Anmeld

4. november 2009

LISBETH:-)

Jeg bruger denne side da den har mange af netbutikkerne samlet

http://billigtisverige.dk

Så trykker du bare på fanen med børnetøj og babyudstyr

Lisbeth

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.