Anonym skriver:
Nogle kloge hoveder herinde der ved hvad dette er ? Jeg har intet modtaget i eboks eller lignende. Så aner ikke hvad og hvorfor jeg får det her udbetalt i følge min skat ? Nogle der ved hvad det er 
Er du sikker på, det fremstår som en udbetaling? Gruppelivsforsikring kommer til udbetaling ved død eller sygdom. Og så er beløbet noget højere. Men indbetalingen til en gruppelivsforsikring er jo noget, arbejdsgiver gør.
Det vil sige: i stedet for en lille brøkdel af din løn udbetales til dig, så indbetaler arbejdsgiver til en gruppelivsforsikring hvor du er dækket. Den gælder (vidst nok) både arbejde og privat. Og det er en billig forsikring, så i min optik er der kun gode ting at sige om den.
Men da det lille beløb, arbejdsgiver betaler, er en del af din lønpakke, så bliver du naturligvis beskattet af det. Du kan se det på din årsopgørelse. Jeg vil gætte på, det er det, dit skærmbillede viser.
Men jeres økonomiafdeling på arbejdspladsen kan svare helt 100 korrekt. Og det er aldrig flovt at spørge. Du kan sikkert også se på din lønseddel, at der står et beløb på omkring 150 kr. til gruppelivsforsikring hver måned (altså det beløb, du skal se på skærmbilledet divideret med 12) og ellers dine ansættelsesvilkår. Der må stå hvad jeres lønpakke består af.
Vh.
Anmeld
Citér