D. 4/7-14 kom min skønne pige D. 9/1-20 kom lillesøster
Anonym skriver:
Enlig til 4 børn. Har mistet ca 2500.
nu her fik jeg for august, september og oktober og det var 3xxx pr barn. Har ikke fået andre breve efter.
Jeg kan ikke forstå hvordan du kan få 3000 pr barn. Måske var det pr måned?
Satserne for enlige er (så vidt jeg lige husker) 600 (700 for de laveste ydelser) pr barn uanset antal og 650 enlig tilskud. Så du ville potentielt kunne få 4x600 + 650 (3050 kr) pr måned. Og så er der reglen om at man ikke kan få mere end man har mistet pga loftet.
Jeg har selv fået 1350 for november hvor jeg var enlig med 1 barn og på uddannelseshjælp. Jeg regner med at få det samme for december, og så mere for januar hvor jeg fødte nr 2.
Jeg har heller ikke fået flere breve endnu. Jeg mener at have læst at i februar kommer det også sidst i måneden, og så måske først i måneden fra marts. -det er jeg dog usikker på.
Anmeld
Citér