Kære piger,
Jeg står i den trælse situation at jeg er blevet sygemeldt pga. Stres. Jeg har været stresset i over et halvt år og har allerede til haft et sammenbrud foran chefen (pinligt!). Han har forsøgt at være åben overfor mig og spurgt hvordan han kan hjælpe. Jeg har så fundet ud af at jeg er virkelig dårlig til at indrømme at jeg er stresset og bede om hjælp.
Derudover har jeg en kæmpe ansvarsfølelse, som gør at jeg nu føler at jeg svigter min chef fordi han nu skal klare sig selv i et par uger. Der er ingen der bare lige kan erstatte mig som sådan,da jeg sidder med de opgaver selv.
Min chef er rigtig sød og forstående og har sagt at jeg skal passe på mig selv og komme ovenpå igen.
Hvordan slipper jeg af med den her skyldfølelse? Havde jeg bare reageret ved mit første sammenbrud så var jeg aldrig kommet så langt. Men igen, det er mig, der ikke ønsker at svigte ham... Og nu er det gået ud over mig selv.
Også den her gang kom jeg til lægen fordi jeg nærmest blev tvunget af min familie. Min læge var slet ikke i tvivl om at jeg skulle sygemeldes, da hun så mig.
Jeg føler mig som en kæmpe fiasko... Hvordan skal jeg nogensinde kunne gå tilbage til min arbejdsplads og mine kollega uden at være flov???
Nogen erfaringer måske?
Anmeld
Citér