Jeg var 10-11 år da jeg med en neglesaks klippede hårene af (og i øvrigt tog et ordentligt hak i huden som jeg ikke kunne få til at holde op med at bløde, så min mor troede jeg havde fået min første menstruation ;-) )
Det havde ikke noget med sex, eller endda æstetik, at gøre. Bare at jeg ikke synes de skulle være der. Kunne ikke lide at jeg forandrede mig, ville bare gerne have tingene skulle være som de plejede. Det er en svær alder.
Da jeg var ca. 12 år, lærte min bedste veninde og jeg hvordan man barberer ben rigtigt - af hendes mor. Jeg gjorde det dog ikke selv, men min veninde har mælkehvid hud og mørkebrunt hår (tænk Brenda fra 90210) så hendes hår på benene var særdeles fremtrædende, og hun var begyndt at blive meget selvbevidst. Jeg barberer mig i øvrigt ikke forneden den dag i dag, kun under armene og en sjælden gang mine ben, som stadig har lyse og bløde hår.
Jeg tror jeg ville benytte anledningen til en god snak om kropsidealer og kroppens mange funktioner.
Anmeld
Citér