Mullesmith skriver:
Ja ja det er dyrt i både vikar og betaling af uddannelsen men hvis man selv betaler kan man måske være heldig at få undervisningen pla lagt i arbejdstiden? Ens arbejdsplads får jo også glæde af ens erhvervede kvalifikationer 
Jeg er helt med på, at arbejdspladsen kan få glæde af kvalifikationerne - hvis ikke de ansatte kort efter søger nye udfordringer. De af mine kolleger, der har fået frikøb, fik grønt lys af ledelsen, før de tilmeldte sig - og fik dermed sikret både betaling og frikøb. De øvrige fik nej fra ledelsen, men valgte altså selv at finansiere det samt arbejde på fuld tid. På et tidspunkt var der så mange interesserede, at det langt oversteg skolens behov og økonomiske råderum - derfor afslagene. Og så fordi, en del kort efter færdiggørelsen af diplomuddannelsen valgte at søge nye jobs på baggrund af de nyerhvervede kvalifikationer - så stod skolen med en “spildt” investering.
Så hos er det kutyme, at man rådfører sig med ledelsen, før man tilmelder sig, med mindre man er helt indstillet på både at betale selv og at studere ved siden af fuld arbejdstid.
Anmeld
Citér