Anonym skriver:
Halløj.
Hvis man bliver skilt skal statsforvaltningen vel ikke indover og afgøre samvær hvis forældrene sagens kan blive enige? Heller ikke selvom børnene er over 6?? Eller er det et must at det skal igennem statsforvaltningen?
Min eksmand og jeg har aldrig haft kontakt til statsforvaltningen. Det er ikke nødvendigt, hvis man som forældre selv kan blive enige om fordelingen af børnene i hverdagene og ferierne.
Vores samarbejde har altid fungeret super godt - selvom alt ikke altid har været en dans på roser. Men vi gjorde det lidt atypiske, vi gik i parterapi efter vi var blevet skilt, for at håbe på god og ordentlig kommunikation med hinanden. Det var hårdt, men om det var godt givet ud, ved jeg ikke - men vi samarbejder utrolig godt.
Men vi har også begge den indstilling at børnene skal lide mindst muligt og så må vi tage de voksne kampe, hvis det er nødvendigt, når børnene ikke overværer det.
Vi har været skilt i 6 år. Vores børn var 2 og 3 år da vi blev skilt.
Anmeld
Citér