Er det okay at min tennage barn går i bad sammen med sin kæreste mens vi er hjemme?
De er omkring 15 og 16 år.
Jeg har svært at acceptere det, da jeg mener at barnet skal være barn så længe det varer.
Min mand og jeg er uening. Han mener det er okay at de går i bad sammen.
Jeg mener ikke de må i bad sammen, da de er kun børn.
Hvad synes du om det?
Mvh. Dewy
Vivis svar
Kære Dewy
Unge mennesker på 15/16 år er stadig børn i juridisk forstand, men ikke biologisk og psykologisk. De er stærkt på vej til voksne, men har selvfølgelig stadig brug for støtte og vejledning, inden de kan klare sig selv 100%.
Jeg mener ikke, at det gør noget godt for den unge at fastholde ham/hende i en barnerolle. Der er forskel på, hvor hurtigt man modnes og er klar til sex. Nogle starter som 12-årige og andre kommer op i 20érne, inden de har deres første forhold.
Vi fødes med en seksualitet og barnet har en seksualitet. Den er forskellig fra den voksnes og den skal ikke sammenblandes med en voksen seksualitet. Men den skal respekteres og ikke udskammes.
I puberteten starter udviklingen af voksen-seksualiteten og den unge begynder at udforske sig selv og andre. Det lyder som din søn/datter er på det udviklingstrin nu.
Du skriver ikke, hvad du har imod at de bader sammen. Er det nøgenheden du føler modstand mod eller er du bange for at de har sex i badeværelset? Og hvorfor betyder det noget, at I er hjemme? Er det ok ,når I ikke er hjemme?
Uanset om det er det ene eller det andet, er jeg enig med din mand. I min verden er der ikke noget forkert i at bade sammen uanset alder og køn.
Handler det derimod om, at de unge dyrker højlydt sex på badeværelset, er du i din gode ret til at sætte grænser for, hvad du vil høre på.
Jeg møder mange mennesker i min konsultation, der lever med en kropsskam, som giver dem store problemer i deres voksne sexliv.
Skam over kroppen og seksuel lyst er ofte opstået gennem opvæksten, fordi de voksne har signaliseret det gennem opdragelsen og på den måde bliver det givet videre generation efter generation.
Noget af det bedste du kan gøre for din søn/datter, er at købe en eller flere gode seksualoplysende bøger, der henvender sig til teenagere. Læs dem selv, så du får en indsigt i, hvad der sker i det unge menneske og bliver bedre rustet til at svare på spørgsmål, når de opstår. Gør det unge menneske opmærksom på at bogen er i huset, så han/hun selv kan søge oplysning.
Jeg kan blandt andet anbefale:
Respekt drenge!
af
Inti Chavez Perez
Nathalie Simonsson
Sådan piger!
af
Marianne Egense
& Annlil Frolov
Kvinde kend din krop.
af
Tiderne Skifter
De bedste hilsner
Vivi
I Vivis brevkasse kan du få svar på alle spørgsmål, der vedrører din eller din partners seksualitet eller jeres fælles sexliv.
Se Vivis hjemmeside på: Bedresexliv.dk