min kæreste og jeg fik i går at vide, at hans morfar er blevet indlagt og at det er et spørgsmål om dage, hvis ikke timer, før han går bort. 
Jeg har prøvet at stå som den nære pårørende (barnebarn, niece) og jeg har prøvet at stå "udenfor" i form af at det var mine venner der havde mistet, men nu står jeg praktisk talt i mellem.
Jeg har både lyst til allerede nu at få styr på hvad det vil koste at komme hjem til begravelsen, hvad en bårebuket koster o.lign. praktiske ting, men samtidig har jeg lyst til at sætte mig ned og græde, for han var en skøn mand der virkelig elskede sine oldebørn, selvom den ældste ikke er hans biologisk.
nu er jeg så i tvivl; kan jeg godt "tillade" mig at finde ud af de forskellige pratiske ting? Jeg kan se at min kæreste allerede nu, hvor vi faktisk bare venter på opkaldet, praktisk talt kun er her rent fysisk og tænker det bliver værre når opkaldet endelig kommer.
Hvad med om din kæreste hoppede på et fly asap? Så får han sagt farvel. Så kan du og børnene komme, når han er død og I kender tidspunkt for begravelse mv.
Jeg er lidt ligesom dig. Jeg bliver meget praktisk, når det er 'andres sorg mere end min' (forstå mig ret). Der er da intet til hinter for, at du lige tjekker flypriser, rejseplan, flytter eventuelle aftaler I har, så det ikke pludselig skal gøres fra en lufthavn mv.
Vi har boet i udlandet, hvor det var dyrt at flyve hjem og der ikke var fly hver dag. Da min egen mormor blev syg, holdt jeg mig også orienteret om fly, ledige billetter og flyafgang. Og vi havde en aftale om, at hvis sygehuset ringede, så tog jeg den første den bedste billet hjem. Så måtte mand og barn følge efter. Det var 'min sorg' mere end min mands.
Alle reagerer forskelligt i sådanne situationer. Nogle har brug for bare at være i sorgen, nogen bliver praktiske, andre handlingslammet. Der ligger ligesom meget omsorg i at blive handlingsorienteret som i at græde sammen.
Vh.