Falske profiler og mærkelige opslag, er noget der ses overalt på nettet. Alle debatfora'er er ramt i perioder.
Det er som regel en tendens der stiger når skolernes ferier starter - så kan I selv gætte jer til alderen på dem bag skærmen. Børnene keder sig nu hvor skolen ikke længere optager dem og vennerne er måske på ferie eller i hvert fald ikke tilgængelige konstant. Nogen børn stjæler cykler og tegner på væggene, andre underholder sig på diverse debatsider.
Den eneste måde at undgå det på, er ved at lave siden om og kræve nemID eller betaling - noget andre sider har forsøgt sig med, men måtte lukke ned på. Begge dele kræver en helt anden form for server og sikkerhed, og det koster penge - samtidig vil antallet af brugere falde gevaldigt.
Personligt ville jeg ikke betale for at bruge en debatside og jeg ville ikke stole på sikkerheden med nemid.
Istedet er der ikke andet for end at lade være med at tilfredsstille børnene ved at svare på deres indlæg, og istedet blot få dem slettet. Får de ingen respons syntes de heller ikke det er sjovt.
Anmeld
Citér