Jeg ved ikke, om det er helt den samme blødning, vi har haft, men jeg blødte på grund tørre/ru pletter på livmoderhalsen. Hos mig startede det først i slutningen af uge 18, og desværre fortsatte det graviditeten ud. Dog var det langt fra hver dag. Jeg blødte kraftigt en gang i uge 26, og det var først der, jeg blev undersøgt (indtil da skulle jeg "se det an", da det ikke var så kraftigt).
Jeg fik at vide, at jeg kunne fortsætte, som jeg plejede både med sex og motion. Jeg styrketrænede og dyrkede yoga tre-fire gange om ugen. Tog blødningen til eller kom der smerter, skulle jeg selvfølgelig stoppe.
Det var irriterende og ubehageligt at se blodet, for selvom jeg vidste hvorfor, blev jeg altid en smule utryg, men jeg havde ikke andre gener i forhold til det.
Anmeld
Citér