Vores søn på 14 måneder har sovet i egen seng på eget værelse siden han var 6 måneder. Han har sovet igennem (ca 19-5) siden 4 måneder. Så vi har været heldige!
Men siden august har han været "plaget" af hvad der virker som mareridt. Han kommer ind til os når han vågner om natten og så er der nogenlunde ro.
Siden opstart i dagpleje (oktober) er det hver eneste nat - med undtagelse af måske en eller to nætter. Inden da var det måske et par gange om ugen.
Nu er vi så begyndt at tænke på om vi har startet en dårlig vane eller om han reelt har behovet for vores nærkontakt. Vi vil gerne opfylde hans behov - men hvis det "kun" er en dårlig vane...
Han er nemlig begyndt at sove uroligt og det påvirker også vores søvn. Så hvis vi kunne komme tilbage til et par gange om ugen - så ville det være dejligt.
Der er stor forskel på om han kalder på os kl 24 eller kl 4. Han puttes mellem 18:30 og 19:30 afhængig af dagen og trætheden. Han sover til kl 5 eller 6 afhængig af puttetid.
Hvis det blot er en vane - hvad kan vi så gøre for at bryde den på en rolig og ordentlig måde?
Lindas svar
Se videosvar lige her:
https://youtu.be/qUz1P4T1HTA
Linda Stæhr tilbyder foredrag og rådgivning af småbørnsforældre. Omdrejningspunktet er at give konkrete her-og-nu løsninger til hverdagen, og give forældrene styrke til at imødegå fremtidige udfordringer i familien med kærlighed, handleparathed og stor autoritet.
Se Lindas hjemmeside: Trivselifamilien.dk
Anmeld
Citér