Jeg troede Aya skulle dø!

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1.172 visninger
4 svar
2 synes godt om
14. januar 2017

grinny

Jeg elsker at være mor, men så er der de dage hvor jeg også synes det er lort fordi der er så mange bekymringer - og ja, fra starten af har jeg været bange for at skulle miste hende.

Jeg har en super sej datter. Hun fik 3 måneders vaccine i går, det første stik grinede hun sig igennem og ved anden stik skulle hun lige op 10 sekunder og så charmerede hun igen. Temperaturen kom op på 37,6 og hun blev på intet tidspunkt pjevset! 

Men om aftenen vågnede hun til mad og kunne høre hun havde lidt problemer med savl/slim i munden. Det går over igen, men kort tid efter får hun 3 "anfald" mere hvor vi må stå og tørre/skrabe slim ud af munden på hende - hun kan slet ikke få luft og bliver rød i hovedet! Jeg er gået i panik og vælger at ringe 112! 

Jeg tudbrøler i telefonen og gentager flere gange at jeg ikke vil miste et barn igen. Heldigvis kommer de hurtigt, og da de kommer har hun fået det op som skulle op og smiler og griner til Falckfolkene 

Alle værdier er fine, hvad der præcis er sket vides ikke for hun er ikke forkølet og har heller ikke mislyd på lungerne! 

Men for helvede hvor var jeg sikker på at jeg skulle miste hende 

Men nu er hun frisk og frejdig igen som hun plejer 

Vedhæftede fotos (klik for at se i fuld størrelse)


Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

14. januar 2017

ErDetSnartNU

Årh, sikke en forfærdelig forskrækkelse! Godt at der ikke skete noget 

 

Hun ser simpelthen så skøn ud 

Anmeld Citér

15. januar 2017

BigHope13

Åhh nej dog sikke en grim oplevelse 

Så er det bare man er taknemlig for at man har været tæt på hende så hun ikke var blevet kvalt i det. Føj altså, jeg har aldrig selv prøvet noget lignende men frygten og bekymringerne som mor er bare det værste ved den her rolle som mor, og da især når man har prøvet noget så forfærdeligt som i har været igennem.

Anmeld Citér

15. januar 2017

tarkoflen

Pyha sikke da en grim oplevelse godt hun fik det op og godt du var der! 

Jeg har været på førstehjælpskursus med fokus på børn og der sagde underviseren at det altid var bedre at ringe en gang for meget end en gang for lidt, så du gjorde det helt rigtige også selvom hun havde det fint da ambulancen kom! 

Kæmpe kram til dig

Anmeld Citér

15. januar 2017

Meyer

Profilbillede for Meyer

Det er ikke sjovt har prøvet at stå med en baby der var ved at kløjes i gylp. Godt de kom hurtigt og hun er fin igen.

Et kursus i førstehjælp til baby er guld værd

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.