Hejsa.
Min mand var til julefrokost i weekenden. Pludselig fik jeg sådan en underlig tanke - tænk nu hvis han havde været mig utro.
Han har aldrig gjort noget der kan få mig til at tvivle på hans troskab og der er intet der indikerer at han skulle have gjort noget han ikke bør.
Dvs. jeg mistænker ham jo ikke for noget, men tanken slog ned i mig og det er som om jeg ikke helt kan slippe den. Kommer til at forestille mig at han falder i og er sammen med en anden og jeg bliver så ked af det selvom jeg ikke TROR det er sket.
Jeg går herhjemme gravid med vores andet barn... og måske et det hormonerne måske er det min ubevidste frygt for at vores lykke skal slutte nu. Vi har det så dejligt sammen, venter som sagt barn igen og skal til at købe hus. Måske er det frygten for at blive forladt midt i alt dette. I min graviditet har jeg haft det skidt så sexlysten har været meget lav. Nu hvor den er vendt tilbage, føler jeg mig bare ikke så sexet med den store mave osv.
Min mand er fantastisk og en dejlig mand og far. I bund og grund tror jeg ikke han kunne finde på noget. Jeg stoler på ham og har altid gjort det. Men hvorfor kan jeg så pludselig ikke slippe den tanke med hvad nu hvis han efter en periode med sexuel lavvande og en nu "fed" kone alligevel er faldet i?
Jeg bliver så ked af tanken men får også dårlig samvittighed overfor ham fordi jeg tænker tanken. 

Anmeld
Citér