Jeg er lige blevet kontaktet af min kærestes far, der ville høre om vi havde planer i juledagene eller om vi kunne ses når de kommer hjem.
Jeg stak ham en lille løgn om at jeg ikke ved endnu om vi er hjemme, og så sagde han at han ville ringe når vi kommer tættere på julen, men hvad gør jeg så?
Sagen er den at både min kæreste og hans bror har slået hånden af deres far. Broren sagde det ligeud til deres far at han ikke gider ham mere, men min kæreste blev trådt så meget over tæerne at han blot slettede ham på Facebook og ignorerer ham når han kontakter.
Jeg er derfor i tvivl om jeg skal mødes med dem (farens kone og vores børn kan jo ikke gøre for at han er en idiot), om jeg bare skal finde på en undskyldning eller fortælle det som det er.
Anmeld
Citér