Kender I det??

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

360 visninger
1 svar
0 synes godt om
28. november 2016

C85

...når det kommer bag på en, at nogen er blevet gravid? Jeg synes generelt jeg er god til, at glæde mig på andres vegne - også selvom flere har fået mere end et barn i den tid, hvor vi har forsøgt at få bare et. 

Men for nyligt fik jeg at vide, at én var gravid, som jeg slet ikke havde set komme. Der rullede en følelse ind over mig af urimelighed og jeg blev faktisk rigtig ked af det. Ikke fordi jeg ikke under hende at få børn, men fordi det skal være så svært for os og pga. den usikkerhed jeg har, ift. om det mon nogensinde bliver min tur til, at fortælle om den glædelige nyhed.  

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

28. november 2016

Mig1988

Åh ja det kender jeg godt. I oktober havde vi haft termin hvis ikke en MA var kommet i vejen. 2 vennepar viste sig at have termin samtidig. 1 er blevet forældre, det 2. Par mistede som os men har termin i januar. Vi er ikke kommet længere i processen  

jeg har elever der melder graviditet, hvilket er dejligt men det gør ondt når det ikke sker for en selv.

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.