Hey.
Jeg er blevet virkelig urolig her på det seneste, da jeg har haft smerter i underlivet. Troede først at det var skedesvamp, men er ikke helt sikker. Min tanke går over til skedekatar. Jeg syntes det er mega pinligt at gå til lægen, hvis de skal kigge lige ind. Det kan jeg virkelig ikke lide. Kigger i, eller snakker i bare?
Hilsen mig
Lisbeths svar
Hej Kære du!
Det er ubehageligt at gå med smerter og uvished hvad det skyldes.
Selvom du ikke bryder dig om at blive undersøgt er det vigtigt du kommer til lægen.
Der bliver sikkert både kigget og lyttet til hvad du fortæller. Der bliver taget nogle prøver, som kan vise hvad der er galt i underlivet.
Få bestilt en tid og tag en ven/veninde med til at holde din hånd under undersøgelsen, det giver ro.
Indtil da tag en snak med dem på apoteket, de har sikkert nogle forslag til en evt behandling, så du ikke døjer så meget.
Hvis det giver smerter at gå/cykle gå på toilettet, du har feber og er utilpas, så er det vagtlægen.
Der kan være en infektion som kræver behandling.
Rigtig god bedring til dig og god week end.
Varme hilsner
Lisbeth Jess
Lisbeth kan kontaktes til private sessioner i hjemmet.
Se Lisbeths hjemmeside: Dit-barn.dk
Anmeld
Citér