Min kæreste og jeg arbejder pt på at flytte fra den ene til den anden ende af landet - og vi er meget tæt på at det lykkedes 
Jeg er gravid i 14. uge og har derfor kun haft 1. lægesamtale og nakkefoldsscanningen. JM til nakkefoldsscanningen sagde at jeg nu blot skulle vente på en indkaldelse til gennemscanning, 1. JM samtale og en ekstra lægesamtale, som jeg skal have, fordi jeg har nedsat nyrefunktion. (Disse skulle komme i e-boks.)
Men nu er jeg altså i tvivl om hvordan man kringler alt det der med at flytte til en ny kommune/landsdel. Hvem er det lige jeg skal ringe til, for at overflytte alle de informationer min nuværende læge har, samt de informationer JM ved nakkefoldsscanningen har noteret i hendes system? Og skal jeg kontakte selve det sygehus jeg så regner med at komme til at føde på, for at få dem til at sende mig nye indkaldelser til gennemscanning, lægesamtale osv.?
Er der nogle af jer der har stået i samme båd - og hvad har I gjort? 
Anmeld
Citér