Usikkerhed om graviditet eller ej

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

283 visninger
2 svar
1 synes godt om
29. oktober 2016

Anonym trådstarter

Jeg vil i dag være i 20. uge. Over en periode fik jeg ikke min menstruation gennem flere måneder. Dog efter at have taget en fortrydelsespille, hvor jeg ugen efter fik blødning. Pillen kan muligvis være årsagen til de udeblevne blødninger? Jeg tog selvfølgelig graviditetstests både hos lægen og derhjemme. Negative. Min læge sendte mig så til en blodprøve som også viste negativ (det var vel i omkring uge 14). Efter den negative blodprøve rådgav min læge mig til at begynde på p-piller igen, hvilket jeg så gjorde. For et par uger siden fik jeg så foretaget en gynækologisk undersøgelse da jeg oplever murren i underlivet, smerter i mave, spændte bryster, træthed mm. og alt så i følge lægen normalt ud og samme aften kom min blødning i p-pille pausen.

Alligevel føler jeg symptomer på graviditet og har fornemmelsen af at noget er anderledes. Kan jeg være gravid? Eller er min krop og sind bare godt og grundigt forvirret?

Håber meget på svar, erfaringer og viden. Min læge vil ikke undersøge yderligere før om 3 måneder.

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

29. oktober 2016

EKAB

Profilbillede for EKAB

Hvis blodprøven har været negativ, så var du ihvertfald ikke gravid dér.

Jeg tror det er dine tanker som gør at du føler dig gravid. Hvis du har så meget fokus på det, som det lyder til.

Anmeld Citér

29. oktober 2016

Astoria

Profilbillede for Astoria

Du er formentlig ikke gravid, men fordi du ikke kan slippe tanken, så ville jeg betale for en skanning. Det vil hurtigt afgøre om du er gravid. 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.