Hej
Jeg har en dreng på 4 år. Han er direkte modstander af toiletter. Da han var to havde han stor interesse for at komme på toilettet og fik både lavet det ene og det andet, men fra den ene dag til det anden virkede det som om det blev et overgreb for ham at skulle på toilettet og han flipper helt ud hvis han skal på toilettet. Så lød vi det ligge og er så blevet rådet til her i sommerferien at tage bleen af, men hvad så håb gør bare i bukserne og siger forsat nej når han tilbydes at komme på toilettet og flipper hvis vi sætter ham der. Skal vi forsætte her i ferien med at lade ham lave i bukserne med det besvær det giver på turer ? Vi følger os fusteret da han gemmer sig ved afføring så det ved vi han mærker. Har virkelig brug for nogle gode råd
Lisbeths svar
Hej.
Det er frusterende når alle ens anstrengelser for at få barnet renligt afvises.
Han har på en eller anden måde fået en skræk for wc besøg.Det sker ofte når 2,5 til 3 års alderen går uden barnet bliver renligt.
det bedste I kan gøre er at starte på en frisk.
Lån bøger på biblioteket feks hr Pølle, den er skrevet af en børnepsykolog.
Børn kan have stor angst for at give slip, for hvor kommer afføringen hen. Er der noget nede i røret som kan skade. Uvisheden kan styre lysten til at give slip.
Når han får læst, tegnet, forklaret og forstået hvordan hans krop virker. fra maden kommer ind, fordøjes og afføringen skal ud. Vil det give ham en tryghed til at give slip.
Bliv ved ham, læs en bog, hold i hånden, pres med , syng en sang, hav en belønning klar.
en høj skammel under fødderne evt et mindre wc bræt.
Inddrag børnehaven, der er andre børn som skal have hjælp. måske bedste vennen kan være en støtte.
Mange børn kan ikke lide at gå på wc alene.
Overvej om han kan være forstoppet, der kan sidde en prop længere oppe og alligevel tillade afføring at glide forbi.
Han kan have haft en rift ved endetarmen som giver smerter,og det gør der bliver holdt igen på afføringen.
Fortæl ham kort at nu er planen han skal blive renlig med jeres hjælp. Udvis stor overbevisning, uhr
Uheld skal kærligt forbigås, skidt pyt vi vasker.
Giv ham ekstra omsorg og nærvær i perioden,grin og lav sjov.
Det skal nok lykkes.
Hvis han trods alle jeres anstrengelser ikke lykkes inden for de næste par måneder.vil jeg anbefale en snak med egen læge.
Evt blive henvist til et børneambulatorium, hvor de er eksperter i hjælp til børn med afføringsproblemer.
Ønsker jer rigtig meget held og lykke med projektet.Renlig.
Varme Hilsner
Lisbeth Jess
Lisbeth kan kontaktes til private sessioner i hjemmet.
Se Lisbeths hjemmeside: Dit-barn.dk