Eksperthjælp: 4 år afviser wc besøg.

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

788 visninger
1 svar
0 synes godt om
13. august 2016

Lisbeth Jess

Hej
Jeg har en dreng på 4 år. Han er direkte modstander af toiletter. Da han var to havde han stor interesse for at komme på toilettet og fik både lavet det ene og det andet, men fra den ene dag til det anden virkede det som om det blev et overgreb for ham at skulle på toilettet og han flipper helt ud hvis han skal på toilettet. Så lød vi det ligge og er så blevet rådet til her i sommerferien at tage bleen af, men hvad så håb gør bare i bukserne og siger forsat nej når han tilbydes at komme på toilettet og flipper hvis vi sætter ham der. Skal vi forsætte her i ferien med at lade ham lave i bukserne med det besvær det giver på turer ? Vi følger os fusteret da han gemmer sig ved afføring så det ved vi han mærker. Har virkelig brug for nogle gode råd



Lisbeths svar

 

Hej.

Det er frusterende når alle ens anstrengelser for at få barnet renligt afvises.

Han har på en eller anden måde fået en skræk for wc besøg.Det sker ofte når 2,5 til 3 års alderen går uden barnet bliver renligt.

det bedste I kan gøre er at starte på en frisk.

Lån bøger på biblioteket feks hr Pølle, den er skrevet af en børnepsykolog.

Børn kan have stor angst for at give slip, for hvor kommer afføringen hen. Er der noget nede i røret som kan skade. Uvisheden kan styre lysten til at give slip.

Når han får læst, tegnet, forklaret og forstået hvordan hans krop virker. fra maden kommer ind, fordøjes og afføringen skal ud. Vil det give ham en tryghed til at give slip.

Bliv ved ham, læs en bog, hold i hånden, pres med , syng en sang, hav en belønning klar.

en høj skammel under fødderne  evt et mindre wc bræt.

Inddrag børnehaven, der er andre børn som skal have hjælp. måske bedste vennen kan være en støtte.

Mange børn kan ikke lide at gå på wc alene.

Overvej om han kan være forstoppet, der kan sidde en prop længere oppe og alligevel tillade afføring at glide forbi.

Han kan have haft en rift ved endetarmen som giver smerter,og det gør der bliver holdt igen på afføringen.

Fortæl ham kort at nu er planen han skal blive renlig med jeres hjælp. Udvis stor overbevisning, uhr

Uheld skal kærligt  forbigås, skidt pyt vi vasker.

Giv ham ekstra omsorg og nærvær i perioden,grin og lav sjov.

Det skal nok lykkes.

Hvis han trods alle jeres anstrengelser ikke lykkes inden for de næste par måneder.vil jeg anbefale en snak med egen læge.

Evt blive henvist til et børneambulatorium, hvor de er eksperter i hjælp til børn med afføringsproblemer.

Ønsker jer rigtig meget held og lykke med projektet.Renlig.

Varme Hilsner

Lisbeth Jess



Lisbeth kan kontaktes til private sessioner i hjemmet.

Se Lisbeths hjemmeside: Dit-barn.dk

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

13. august 2016

mor:)

Profilbillede for mor:)
pain is temporary. Quiting lasts forever.

Vores dreng ville godt tisse i toilettet men ikke lave stort - der ville han have ble på. Vi har forsøgt nogle forskellige ting, men det eneste der virkede var at han fik en vingummi eller andet lækkert. Så talt vi på et tidspunkt om at nu var han blevet så god til det at det ikke længere var nødvendigt med slik og han fik så at vide at han ville få de næste tre gange og så var det slut - dette accepterede han fint. 

Det samme gjorde vi med hårvask - måtte ikke engang vaske hår med klud eller kop før. 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.