Anonym skriver:
Hej piger. ( undskyld, det blev lidt langt, men håber nogle kan hjælpe og jeg tænkte hvis jeg fortalte hele historien, så var det nemmere at hjælpe
)
Jeg så lige den her "debat gruppe" og så at der stod PCO med småt. Så jeg tænker at det her er det rigtige sted at skrive. ( undskyld hvis det bliver lidt langt, men skal prøve at forkorte det lidt)
Jeg vil bare vide om jeg kan have PCO i en alder af 18?
Jeg blev "uønsket gravid" ( med prævention) og endte med at ville beholde barnet, da jeg selv synes at mig og min kæreste godt vil kunne klare det, ved godt at vi er unge, men jeg tabte barnet i sidste uge. Men før graviditeten der havde jeg et projekt om at få fjernet mit acne, jeg havde prøvet mange midler, men da jeg opdagede graviditeten, så holdte jeg op, da mange af de midler kan skade barnet. Nok om det, jeg tabte barnet og jeg var selvfølgelig helt ude af den, men mig og kæresten holder ved at alt sker af en grund, og det bare ikke skulle være nu, så vi venter selvfølgelig nogle år med børn osv.
Men jeg har så valgt at tage mit projekt om mit acne op igen og jeg har så læst lidt på det og faldt over noget hvor der står at det kan skyldes PCO. Jeg læste så symtomper på PCO og jeg kunne faktisk genkende nogle af symtomper, fx hovedpine, øget kropsbehåring og acne. Der stod også noget om æggeløsning, men jeg holder ikke øje med den slags, da jeg ikke planlægger graviditet og min menstration har altid været noglelunde regelmæssig, den har ligget omkring 27-32 dage. Men på et tidspunkt var den faktisk kun på 23 dage. Men jeg undrede mig aldrig over det før nu
Nogle der kan hjælpe mig lidt her? Kan en 18 årig have PCO? Og er det noget der skal behandles, da jeg ikke ønsker børn lige nu? Og kan det pårvirke min ønske børn i fremtiden? 
Godaften
kender det godt med det pcos har det selv! Og er ked af det på jeres vejene at i mistede barnet 
håber det okay det jeg skriver her... Ved ikke om det kan hjælpe.
men da jeg blev 13 fik jeg min mens, og den var normal til jeg blev 15. Så begyndte det at gå ned af der kunne gå op til 3-4 måneder hvor min mens ikke kom. Gik til lægen spurgte flere gange hvorfor det skete,, fik at vide det var meget normal. Men jeg tænkte arrrg hvorfor har de andre piger så deres... Jeg var bare anderledes åbenbart:/...
Da jeg blev 20 og der gik længere tid i mellem mens kom (helt op til 7-8 måneder) sagde jeg til min mor at det skal altså undersøges jeg vil gerne have barn/børn på et tidspunkt! Mødte så min forlovede da jeg var i slutning af de 20 år. Kom til et privat hospital, hvor de lavede en gu undersøgelse.han sagde alt så normalt ud! OKay tænkte jeg hmm.... Hvad var så grunden til at mit mens ikke kom,,,,, det pga. Din ADHD! What okay jamen så tror jeg på det når det er en læge der siger det!
da jeg så blev 22 år kom jeg endelig igennem til læge!! Sagde jeg vil sku gerne have børn på et tidspunkt og det vil min forlovede også!! Der skal sku gøres noget ved det her! Min tålmodighed var ved at blive brugt op! Hun sendte så en henvendelse til et sygehus (gynækolog).... Hun sagde jamen du har jo PCOS .... NÅ okay.... Jeg ved ikke hvad jeg skal tro mere :/ fik at vide det var mit ADHD for 2 år siden hun sagde sikke noget vås! Det er pcos du har du har øget kropsbehåring og bumser (lidt) og overvægt!
Og forklarede at vi mig og min forlovede havde prøvet at blive med barn i over 1 år og 3 måneder på det tidspunkt. Det var i år jeg sagde det til hende!
Hun sendte så en henvisning til en fercilitsklinik på et sygehus... De afviste mig.... De mente jeg var alt for stor! Også fair nok! Men jeg var en stor pige allerede da jeg blev født og jeg er sund og rask!
Så jeg begyndte selv og lede efter en fercilitsklinik fandt en! Fik min læge til at henvise mig til den. Og er nu igang med behandling!
Keg for ikke ægløsning (fik jeg at vide i dag) så skal til at have hjælp!
Måske det ikke hjælper dig at vide det her! Men måske så alligevel.
Mvh