Min dreng på 5 år, han er nr. 2 ud af en flok på 4 stk
Hans verden kan meget nemt bryde sammen, her kommer et par eksempler.
Vi var ude og handle idag, de får af vide at de må vælge 1 ting hver til max 50,- og det var i sig selv fint, han fandt et par ting over prisen og fik af vide at det var for meget, gik tilbage og kiggede videre, han finder så et tog og en drage, (begge indenfor den aftalte pris), han står længe og overvejer hvilken en af dem, han vil have. Han beslutter sig for dragen, alt fint, vi kommer hjem, han leger og leger med dragen, sengetiden kommer, alt går fint, blir puttet osv.
Så går der ca. 15 min, så kommer han grædende, og siger han vil have toget istedet for, forklare ham at det kan vi jo ikke, eftersom det var en butik der lå langt væk, den har også lukket og vi kommer der ikke foreløbigt igen, han bryder sammen og siger at han ikke holder med at hyle før han får den, forklare ham igen, at han jo selv tog valget om hvilken han vil have og han valgte selv dragen. Han bliver ved, og ved og ved og ved med at klynke/hyle og vil ikke holde før han får toget, putter ham og siger, "jamen, så er det slut med at få ting indimellem, når vi er ude at handle, for dette kan jeg jo ikke gøre noget ved, at han har fortrut hans valg"
Endvidere bryder han tit sammen, sådan virkelig sammen, smidende på gulvet/jorden total tudeanfald, hvis en af hans mindre søskende tager ting ud af hænderne på ham, jeg forklare ham at det jo ikke er verdens undergang og han da skal gå hen til vedkommende og sige, at det var han altså li i gang med, at lege med, hvortil hans søskende altid aflevere det igen (i hvert fald når jeg siger sådan til dem)
Han bryder tit sammen, når det ikke li går efter hans hoved, nu tænker i nok, han er da sensitiv, men nej!
Alle de test der er taget, artikler osv. passer ikke på ham , han har intet med berøring, tøj der sidder forkert, høje lyde, også elsker han spontane udflugter eller ting
Det skal siges han er en RIGTIG dygtig dreng, f.eks. havde han den 5 årig sprogtest, personalet havde aldrig set så høj en score, hans samlede score lå på 97,7
Både i produktiv talesprog og kommunikativ talesprog scorede han 100, i receptivt talesprog scorede han 90,2 og den sidste mener jeg var noget med lydlige kompetencer som lå på nogle af 60 eller 70, personalet var imponeret,
Jeg vil mene (og har ofte fået fortalt), han er en meget vellidt dreng, han hviler i sig selv og kan lege med ALLE, han sortere ikke nogle fra (udtalt fra BH) han kan dog godt have svært ved, at vælge hvem han skal lege med, når der står 5 drenge og hiver i ham og han ikke kan forstå hvorfor de ikke bare kan lege sammen alle sammen
Jeg kan simpelthen ikke dreje, om de hyleri anfald er "for at få hans vilje" altså en test af mig eller om han virkelig er SÅ ulykkelig som han giver udtryk for??
Undskyld, det blev langt, håber i hang i