Hej med jer!
Mine cyklusser er lidt sære og jeg vil høre om det er normalt eller ej.
Den ene måned er det på normalt gennemsnit med ægløsning på dag 14-15 og menstruation dag 28-29. Næste måned er det sen ægløsning på dag 23-25 og menstruation dag 37-38. Og sådan fortsætter det, altså det er forholdsvis regelmæssigt, bare med et spring på 10 dage med ægløsning fra den ene måned til den anden.
Jeg er klar over, at ægløsning kan svinge, men med så stort et spring på 10 dage hver anden måned? Er der andre der oplever det?
Jeg tænker, at det er fordi æggene kommer fra hver deres æggeleder hver måned, men er det normalt at det svinger så meget hvornår ægløsning falder, når det skiftevis er fra venstre og højre æggeleder? 

Jeg er pt. på dag 30 i den lange cyklus og jeg synes ventetiden er laaang, vil rigtig gerne teste nu 

Jeg har haft en graviditet på højre æggeleder for nogle år siden og jeg kan mærke at det er der jeg har ægløsning når de lange cyklusser falder, kan det have noget at sige? Jeg har den stadigvæk, da venstre var klistret fast på min livmoder dengang jeg fik fjernet graviditeten på den højre, så lægerne rettede op på venstre og lod mig beholde højre, så der var større chance for graviditet - det var i hvert fald hvad jeg fik at vide dengang.
Jeg håber I kom igennem min lange smørre 


Anmeld
Citér