har hørt at hvis man har mange smerter ved menstration så får man også en hård fødsel
Karinas svar
Kære Mamma
Tak for dit spørgsmål og tillykke med dit spirende liv!
Heldigvis forholder det sig sådan at der ikke er to kvinder som fungerer på samme måde.
Så hvad der er en sandhed for den ene er langt fra sandhed for den anden.
Med det sagt, kan kraftige menstruationssmerter bunde i en træt eller udkørt livmoder som mangler tilstrækkelig næring.
Livmoderen er en muskel, og ligesom alle andre muskler har den brug for ilt og næringsstoffer for at kunne fungere optimalt.
Under en fødsel har en træt livmoder brug for mere hvile end en frisk og det kan bevirke at fødslen trækker ud fordi veerne er knap så effektive.
Når fødslen trækker ud, er der også større sandsynlighed for at du kører træt - og det kan føre til langtrukken, udmattende og dermed en hårdere fødsel.
Der er flere ting du kan gøre for at give din livmoder (og dermed dig selv og baby) gode forhold:
- sørg for at bevæge dig dagligt
- spis nærende mad som tilfører energi
- undlad at spise mange 'hårde hvidevarer' (raffineret og bearbejdet sukker, mel og mælk)
- sørg for at få gode let-optagelige kosttilskud. (spørg i helsekosten/snak med kostvejleder/ernæringsterapeut)
- løft jævnligt din livmoder. Du kan læse mit blogindlæg om det her: http://trygfoedsel.dk/loeft-din-livmoder/
Jeg ønsker dig en tryg og skøn fødselsoplevelse.
Kærligst,
Karina Isolde
Karina tilbyder alternativ fødselsforberedelse med udgangspunkt i den sunde og naturlige fødsel som individuelle forløb i Gentofte og privat, hold og workshops i København og fødselshjælp i Københavnsområdet.
Se Karinas hjemmeside: TrygFoedsel.dk - her kan du også tilmelde dig nyhedsbrevet og få "3 tips til en tryg fødselsoplevelse" ganske gratis.
Anmeld
Citér