Anonym skriver:
3 år og snart 4 måneder siden vi begyndte at at prøve.. men pga pcos er det endnu ikke lykkedes selv efter vi brugte 1 år og en formue på behandling..
Nå men det er jo så et faktum.. Jeg er ked af at det ikke er lykkedes endnu. Men mit største problem har dog været at min dejlige bonusdatter igennem snart 5 år, som jeg ser som og behandler som var hun mit eget kød og blod, de sidste 2½ år har efterspurgt en søskende, hun har endda bildt sig selv ind at jeg var gravid og at hun blev store søster når babyen var klar til at komme ud.. En enkelt gang havde hun endda sagt det på fritteren, jeg tror i håb om at hvis andre hørte det at det ville blive rigtigt.
Min mand og jeg har haft snakket med hende om det, og der har egentlig været stille i en periode, men her for ikke så længe siden havde jeg en uheldig episode med hende da vi var ude og køre i bus bare hende og jeg. Hun spurgte igen til hvornår hun fik en lille søskende, og hvis jeg ikke kunne tage mig sammen og blive gravid kunne jeg så ikke bare adoptere så hun kunne få en storebror.. Det gjorde rigtig ondt, og i vrede slog hun mig i maven og sagde jeg med vilje ikke ville give hende en lille bror.. Jeg fik afværget situationen, og vi kom hjem, men der blev ikke snakket mere om det så snart farmand var der var hun sig selv igen.. Jeg er rigtig ked af denne situation, og synes egentlig slet ikke det er fair.. Men jeg ved ikke hvordan jeg skal få hende til at forstå at det ikke er noget jeg gør bevist.. Og hvorfor præcis det er MIN skyld det ikke sker.. Hendes mor har ingen kæreste så der ligger hun slet ikke tankerne.. Har ikke snakket med min mand om det endnu, for ved ærligtalt ikke hvordan jeg skal åbne den samtale..
Hun er 8 år, og aner endnu ikke hvordan babyer bliver til eller hvordan biologien nogengange fungere.. Og jeg ved ikke hvordan jeg skal tage den med hende..?? 
Har brug for råd.. Om det er med egne børn eller bonus børn der gerne vil have en søskende, hvordan har i taklet det, eller ville i takle det? En ting er at takle hendes følelser, men jeg bliver mindet om gang på gang at min krop ikke fungere som en kvinde krop skal og bliver så ked af det hver gang.. 
Jeg synes det er enormt hårdt at blive konfronteret med ønsket om søskende. Vi har været i behandling i et lille halvt år uden resultat, og mine egne følelser kan jeg pakke ind og skubbe lidt væk når jeg ikke lige kan rumme det, men når min søn (7 år) siger at han gerne vil have en lillesøster eller -bror, eller at når vi skal have en baby, skal den laves inde i mors mave, rammer det mig lige i smasken. Jeg får simpelthen bare så enormt dårlig samvittighed over at jeg ikke formår at give ham den søster eller bror han forestiller sig.
Indtil sidste uge har vi sagt noget ala det synes vi også kunne være rigtig dejligt, men det er ikke lige nu. Det har han accepteret fint, men han har tydeligvis behov for at snakke om det, for det dukker op med jævne mellemrum. I lørdags så han mig så tage min Pergotime. Normalt tager jeg den efter sengetid, men han var længe oppe pga MGP. Og han ville rigtig gerne vide, hvorfor jeg tog den, så jeg besluttede mig for at være ærlig og sige at det var fordi at vi gerne ville lave en baby og lægen havde sagt at pillen ville hjælpe. Det accepterede han. Snakkede lidt om baby-idéen, og så var han videre. Men det var en kæmpe lettelse for mig. Ikke fordi at han på nogen måde (overhovedet!!) skal involveres i vores fertilitetsbehandling, men det var rart ikke at snakke udenom. Bare svare helt ærligt.
Det er rigtig sjovt du skriver denne tråd netop i dag. På vej ned på apoteket efter scanning i dag gik jeg nemlig og tænkte på at jeg godt kunne savne lidt at der var nogen der forstod hvad det ville sige ikke at kunne leve op til ens barns ønske om søskende.
Du er meget velkommen til at skrive til mig privat.