Hej
Jeg er en kvinde på 32 år, min mand er 39 år. Vi er nu klar til at få børn.
Vi ved vi kan, da vi fik en abort for 5 år siden. Og min mand har en dreng på 13 år fra andet forhold.
Min cyklus er på 28 dage. Jeg stoppede med p-pilleR for 2 mdr. Siden.
Hvornår og hvor tit vil du råde os til at have sex? Min menstruation startede d. 3 feb. Vi havde sex d. 12,13,14 og 15 feb. Jeg har siden d. 14 haft stik og niv i underlivet ( dvs. 3 dage nu) og mener ikke at en ægløsning være så længe?
Hvornår mener du, at min ægløsning vil ligge?
Mange spørgsmål følger åbenbart med drømmen
og jeg kan ikke blive klog hed at læse på nettet- så mange forskellige ting bliver skrevet.
Mvh
Den håbefulde og forvirrede Kvinde
Sonjas svar
Hej!
Hvis du har en fuldstændig normal cyklus som du jo har med 28 dage imellem, så kan du forvente ægløsning 14 dage efter sidste menustraution første dag. Dvs i dit tilfælde vil ægløsning finde sted omkring d. 17. februar, og du vil være mest fertil fra den 14.-18. februar. En god fingeregel er ikke at have sex hver dag, men på 10-12-14 og 16 dagen efter menustrautionen først dag, så er man godt dækket ind. Man behøver ikke at ramme den præcise dag for ægløsning, da en sædcelle kan leve i op til 3 dage. Så de stik du mærker er højst sandsynlig din ægløsning.
Held og lykke!
Venlig hilsen,
Sonja, jordemoder
Sonja er uddannet jordemoder og vil besvare spørgsmål omkring graviditet og fødsel samt spørgsmål omkring den første tid efter fødslen. Hos Sonja kan du få råd og vejledning, så du kan føle dig tryg i din graviditet og klar til din fødsel.
Se Sonjas hjemmeside: DenGodeBarsel.dk
Anmeld
Citér